ILE WSPORNIKÓW POTRZEBUJĘ DO REALIZACJI TARASU Z PŁYT TARASOWYCH
…
Ilość potrzebnych do realizacji tarasu z płyt będzie uzależniona od kilku czynników:
-
- rozmiarów płyt
- wielkości i kształtu tarasu, który chcemy zrealizować
- sposobu układania płyt na tarasie
- rodzaju stosowanych wsporników
Uwaga!
Poniższe propozycje wynikają z naszych doświadczeń w realizacji tego typu tarasów z płyt ceramicznych o grubości 2 cm jednak zawsze w pierwszej kolejności zalecamy zapoznanie się z zaleceniami producenta danych płyt, których wdrożenie może być czynnikiem wpływającym na zachowanie lub nie gwarancji na zakupiony materiał.
Rozmiar płyt tarasowych i sposób ich układania ("w szachownicę" lub "na cegiełkę").
Wymiary i kształty płyt tarasowych
Na rynku spotykamy
- płyty kwadratowe (najczęściej spotykany rozmiar to 60×60 cm, ale spotykamy również płyty o bokach długości 40, 45, 70, 80, 90 i 100 cm)
- prostokątne (najczęściej o wymiarach 60×120 cm, ale dostępne są również płyty o wymiarach 45×90 cm, 30×120 cm, 40×120 cm)
Dla płyt kwadratowych o długości boku do 60 cm najczęściej stosujemy podparcie wspornikiem płyt w ich narożniku
Układ płyt "w szachownicę"
Układ płyt "na cegiełkę"
Dla płyt kwadratowych o długości boku 70 lub 80 cm stosujemy dodatkowe podparcie wspornikiem pośrodku płyty.
Układ płyt "w szachownicę"
Układ płyt "na cegiełkę"
W przypadku stosowania płyt o dłuższym boku zaleca się oprócz dodatkowego wspornika wspierającego płytę pośrodku zastosowanie dodatkowych wsporników w połowie długości każdej krawędzi.
Układ płyt "w szachownicę"
Układ płyt "na cegiełkę"
W przypadku płyt prostokątnych w najpopularniejszym formacie 60x120 cm, spotkaliśmy się z trzema zaleceniami dotyczącymi stosowania wsporników.
W przypadku płyt o wymiarach 45x90, 40x120, 30x120 najczęściej stosujemy wsparcie płyt na narożnikach oraz pośrodku długiej krawędzi.
Układ płyt "w szachownicę"
Układ płyt "na cegiełkę"
Wielkość i kształt tarasu.
Dlaczego wyszczególniłem ten parametr?
Bardzo często otrzymuję pytanie o ilość potrzebnych wsporników dla tarasu o określonej powierzchni. Weźmy pod uwagę przykładową powierzchnię 36 m2.
Dla tarasu o kształcie długiego prostokąta o wymiarach 20x1.8 m, dla płyt 60x60 cm układanych “w szachownicę” potrzebnych będzie 140 wsporników.
Dla tarasu o kształcie kwadratu o wymiarach 6x6 m, dla płyt 60x60 cm układanych “w szachownicę” potrzebnych będzie 121 wsporników.
W przypadku bardziej nieregularnego kształtu kalkulacja lub występowania na tarasie wnęk lub dodatkowych słupów, które musimy obudować staje się jeszcze bardziej wymagająca, gdyn należy w niej uwzględnić dodatkowe wsporniki w każdym wyciętym narożniku płyty aby zabezpieczyć ją przed uszkodzeniem, które może zostać wywołane przez takie naruszenie jej struktury.
Rodzaj wybranych wsporników
Uwaga!
Wszystkie powyższe kalkulacje będą właściwe w przypadku zastosowania wsporników regulowanych oraz podkładek nieregulowanych o grubości 2 mm jednak zastosowanie podkładek o stałej wysokości 8, 10, 15 lub 16 mm, które mają możliwość niezależnego wykorzystania na krawędzi “połówek) wspornika może nieco zmniejszyć ilość wynikającą z podstawowych wyliczeń ponieważ jedne wspornik możemy wykorzystać (po podzieleniu go na “połówki” w dwóch miejscach na krawędzi tarasu.
PROJEKT & DOSTAWA & REALIZACJA
Może nie czujesz się na siłach aby samodzielnie zająć się realizacją swojego tarasu.
Po prostu odezwij się do nas.
Stale współpracujemy z sprawdzonymi wykonawcami, którzy chętnie pomogą Ci w realizacji Twoich planów.
ODWIEDŹ NAS
ul. Łagiewnicka 52
30-347 Kraków
Pracujemy zwykle od 8.00 do 16.00 jednak często spotykamy się z klientami w miejscu realizacji dlatego wybierając się do nas zadzwoń wcześniej aby umówić spotkanie.