fbpx

ILE WSPORNIKÓW POTRZEBUJĘ DO REALIZACJI TARASU Z PŁYT TARASOWYCH

Ilość potrzebnych do realizacji tarasu z płyt będzie uzależniona od kilku czynników:

    • rozmiarów płyt
    • wielkości i kształtu tarasu, który chcemy zrealizować
    • sposobu układania płyt na tarasie
    • rodzaju stosowanych wsporników

Uwaga!

Poniższe propozycje wynikają z naszych doświadczeń w realizacji tego typu tarasów z płyt ceramicznych o grubości 2 cm jednak zawsze w pierwszej kolejności zalecamy zapoznanie się z zaleceniami producenta danych płyt, których wdrożenie może być czynnikiem wpływającym na zachowanie lub nie gwarancji na zakupiony materiał.

Rozmiar płyt tarasowych i sposób ich układania ("w szachownicę" lub "na cegiełkę").

Wymiary i kształty płyt tarasowych

Na rynku spotykamy

  • płyty kwadratowe (najczęściej spotykany rozmiar to 60×60 cm, ale spotykamy również płyty o bokach długości 40, 45, 70, 80, 90 i 100 cm)
  • prostokątne (najczęściej o wymiarach 60×120 cm, ale dostępne są również płyty o wymiarach 45×90 cm, 30×120 cm, 40×120 cm)

Dla płyt kwadratowych o długości boku do 60 cm najczęściej stosujemy podparcie wspornikiem płyt w ich narożniku

Układ płyt "na cegiełkę"

Dla płyt kwadratowych o długości boku 70 lub 80 cm stosujemy dodatkowe podparcie wspornikiem pośrodku płyty.

Układ płyt "na cegiełkę"

W przypadku stosowania płyt o dłuższym boku zaleca się oprócz dodatkowego wspornika wspierającego płytę pośrodku zastosowanie dodatkowych wsporników w połowie długości każdej krawędzi.

Układ płyt "w szachownicę"

Układ płyt "na cegiełkę"

W przypadku płyt prostokątnych w najpopularniejszym formacie 60x120 cm, spotkaliśmy się z trzema zaleceniami dotyczącymi stosowania wsporników.

W przypadku płyt o wymiarach 45x90, 40x120, 30x120 najczęściej stosujemy wsparcie płyt na narożnikach oraz pośrodku długiej krawędzi.

Układ płyt "na cegiełkę"

Wielkość i kształt tarasu.

Dlaczego wyszczególniłem ten parametr?

Bardzo często otrzymuję pytanie o ilość potrzebnych wsporników dla tarasu o określonej powierzchni. Weźmy pod uwagę przykładową powierzchnię 36 m2.

Dla tarasu o kształcie długiego prostokąta o wymiarach 20x1.8 m, dla płyt 60x60 cm układanych “w szachownicę” potrzebnych będzie 140 wsporników.

Dla tarasu o kształcie kwadratu o wymiarach 6x6 m, dla płyt 60x60 cm układanych “w szachownicę” potrzebnych będzie 121 wsporników.

W przypadku bardziej nieregularnego kształtu kalkulacja lub występowania na tarasie wnęk lub dodatkowych słupów, które musimy obudować staje się jeszcze bardziej wymagająca, gdyn należy w niej uwzględnić dodatkowe wsporniki w każdym wyciętym narożniku płyty aby zabezpieczyć ją przed uszkodzeniem, które może zostać wywołane przez takie naruszenie jej struktury.

Rodzaj wybranych wsporników

Uwaga!

Wszystkie powyższe kalkulacje będą właściwe w przypadku zastosowania wsporników regulowanych oraz podkładek nieregulowanych o grubości 2 mm jednak zastosowanie podkładek o stałej wysokości 8, 10, 15 lub 16 mm, które mają możliwość niezależnego wykorzystania na krawędzi “połówek) wspornika może nieco zmniejszyć ilość wynikającą z podstawowych wyliczeń ponieważ jedne wspornik możemy wykorzystać (po podzieleniu go na “połówki” w dwóch miejscach na krawędzi tarasu.

PROJEKT & DOSTAWA & REALIZACJA

 

Może nie czujesz się na siłach aby samodzielnie zająć się realizacją swojego tarasu.

Po prostu odezwij się do nas.

Stale współpracujemy z sprawdzonymi wykonawcami, którzy chętnie pomogą Ci w  realizacji Twoich planów.

ODWIEDŹ NAS

ul. Łagiewnicka 52

30-347 Kraków

Pracujemy zwykle od 8.00 do 16.00 jednak często spotykamy się z klientami w miejscu realizacji dlatego wybierając się do nas zadzwoń wcześniej aby umówić spotkanie.