fbpx

Taras na wspornikach w ogrodzie

utworzone przez | kwi 13, 2021 | Realizacje, Realizacje postawnataras.pl | 0 komentarzy

Od tego wszystko się zaczęło. Nasza pierwsza realizacja powstała wiosną 2018 roku. Po kilkumiesięcznym okresie poszukiwań i testowania różnych rozwiązań. Wybór odpowiednich wsporników pozwala cieszyć się latami trwałym i łatwym w użytkowaniu tarasem. 

WYZWANIE

 Ilu ludzi tyle pomysłów, i tak było w tym przypadku. Podczas budowy domu przygotowana została wylewka, która miała służyć jako bazę do przyklejenia płytek ceramicznych. Kiedy okazało się, że wewnętrzna podłoga „wyszła” ponad 10 cm wyżej niż planowano, taki stopień okazał się nie do zaakceptowania i pierwsze pokrycie zostało zrealizowane przez właściciela w postaci tarasu drewnianego. Ten niestety nie przetrwał próby czasu i konieczne było zastąpienie go rozwiązaniem, które będzie trwalsze.

Wybór padł na płyty ceramiczne na wspornikach. Rozwiązanie to dawało zaspokojenie dwóch podstawowych wymagań: jasny kolor tarasu, zbliżony do drewnianych podłóg we wnętrzach oraz wyrównanie jego wysokości do poziomu tej właśnie podłogi drewnianej.

Obawy o wytrzymałość takiego rozwiązania a przede wszystkim bezpieczeństwo korzystania z tarasu podczas zimy („Czy nie będzie ślisko”) rozwiewały się ponad pół roku. Na tymczasowym wsparciu zostawiliśmy „na testy” dwie płyty, które przetrwały trudny okres zimowy 🙂

ROZWIĄZANIE

A na wiosnę mogliśmy przystąpić do realizacji. Ze względu na oczekiwaną wysokość pomimo gotowej wylewki w grę wchodziły wyłącznie wsporniki regulowane, które dodatkowo okazały się wyjątkowo przydatne podczas niwelowania drobnych nierówności betonowej płyty.

Większość płyt (tych, które jako bazę wykorzystują wcześniej wykonaną wylewkę oparta została na modelu: 

– Wspornik tarasowy regulowany 70-120 mm

Aby uniknąć zbędnego docinania płyt taras został nieco powiększony płyty na dwóch brzegach, wystających poza betonową wylewkę oparliśmy na modelu: 

– Wspornik tarasowy regulowany 120-220 mm

 W efekcie powstał jasny taras okalający z dwóch stron bryłę niewielkiego domu. Celowo nie zostały zrealizowane cokoły od części ogrodu aby uzyskać efekt powierzchni niemal lewitującej nad dotykającym powierzchni tarasu trawnikiem.

Efekt

ODWIEDŹ NAS

ul. Łagiewnicka 52

30-347 Kraków

Pracujemy zwykle od 8.00 do 16.00 jednak często spotykamy się z klientami w miejscu realizacji dlatego wybierając się do nas zadzwoń wcześniej aby umówić spotkanie.