fbpx

Taras z płyt ceramicznych na dachu

utworzone przez | cze 5, 2021 | Realizacje, Realizacje postawnataras.pl | 0 komentarzy

Realizacja tarasu z płyt ceramicznych na wspornikach, na dachu budynku, która od samego początku zaskakiwała nas wieloma przeciwnościami, ostatecznie dała cudowny efekt.

WYZWANIE

Prawie 60 metrów kwadratowych powierzchni na dachu 2 piętra niewielkiego budynku znajduje się tuż obok mieszkania (jedynego na tej kondygnacji). Wspaniały widok i wymarzona sytuacja do realizacji przestronnego  i wygodnego miejsca odpoczynku. Zapytacie: „Gdzie tu wyzwanie?”. Wyzwań było kilka.

Po pierwsze w budynku niestety nie ma windy a jakoś trzeba przetransportować niestety dość ciężkie płyty na miejsce realizacji. Ponad 160 płyt o wadze 16 kg każda daje nam ponad 2.5 tony materiału.

Po drugie mamy do czynienia z powierzchnią, która została zaprojektowana tak aby sprawnie odprowadzić wodę z całej powierzchni do jedynego odpływu, co dało nam różnicę pomiędzy „poziomem zero” a najniższym punktem niemal 10 cm różnicy. Wymaga to zastosowania wsporników o różnej wysokości w różnych punktach tarasu a dodatkowo taras miał zostać zamontowany powyżej poziomu zewnętrznego „parapetu” co podniosło poziom trudności o kolejne 12 cm. 

ROZWIĄZANIE

Płyty mogliśmy wnieść na 3 piętro ręcznie jednak na samą myśl o takim zadaniu ciarki przechodzą mi po plecach i nie sądzę, żeby ktoś miał na to ochotę. Niestety odpowiedni dźwig znalazł się poza zasięgiem finansowym przedsięwzięcia więc do wyboru mieliśmy wypożyczenie podnośnika koszowego lub zbudowanie obok ściany budynku tymczasowej windy, która pozwoli nam uporać się z takim wyzwaniem logistycznym. Ostatecznie wybór padł na ostatnią opcję i po całym przedsięwzięciu muszę przyznać, że poszło całkiem sprawnie.

Z mocno nieregularną powierzchnią dachu uporaliśmy się tworząc trójwymiarową mapę powierzchni i na tej podstawie dobierając odpowiednie wysokości wsporników. Ostatecznie cała realizacja oparła się na dwóch modelach:

– Wspornik tarasowy regulowany 70-120 mm

– Wspornik tarasowy regulowany 120-220 mm

 

Efekt

ODWIEDŹ NAS

ul. Łagiewnicka 52

30-347 Kraków

Pracujemy zwykle od 8.00 do 16.00 jednak często spotykamy się z klientami w miejscu realizacji dlatego wybierając się do nas zadzwoń wcześniej aby umówić spotkanie.